Trening otpora i kardio treninzi poboljšavaju zdravlje, ali šta ćete i kojim redosledom odabrati može uticati na rezultate. Sve zavisi od ciljeva koje ste sebi zacrtali.
Sportisti koji traže vrhunske performanse možda će dati prioritet određenom tipu vežbi. Metode poput mikrociklusa nude inovativan način za efikasno kombinovanje obe vrste aktivnosti.
Optimalni redosled vežbi: kardio ili tegovi?
Kada uđete u teretanu idete li pravo do traka za trčanje, sprava za vežbanje snage li se odlučujete za trening sa tegovima?
Prema Američkom koledžu za sportsku medicinu, uključivanje kardio treninga i treninga otpora u vašu rutinu ključno je za poboljšanje celokupnog zdravlja, funkcionalnosti, a smanjuje i rizik od hroničnih bolesti.
Šta treba da uradite da biste postigli najbolje rezultate?
Istraživanja pokazuju da, kada osmišljavate svoj program vežbanja, nekoliko faktora treba da uzmete u obzir: vaše godine, nivo kondicije, istoriju vežbanja i ciljeve.
Prvo, skoro svaka vežba je bolji izbor nego da ne radite ništa.
Aerobna vežba je ritmička aktivnost koja pokreće vaše srce. Tu spada hodanje, trčanje, plivanje, vožnja bicikla i korišćenje kardio mašine kao što je eliptični trenažer.
Aerobne vežbe mogu poboljšati kardiorespiratornu funkciju. Vremenom, vaše srce i pluća postaju sve bolji u dostavljanju kiseonika mišićima, kako bi stvorili energiju za kontinuirane mišićne kontrakcije. Aerobne vežbe takođe mogu smanjiti nekoliko faktora rizika od hroničnih bolesti, povećati količinu energije koju vaše telo koristi i koliko masti sagoreva, i poboljšati fizičku i kognitivnu funkciju.
Trening otpora uključuje jačanje mišića podizanjem, guranjem ili povlačenjem. Takve vrste vežbi se mogu izvoditi pomoću bučica, šipki sa slobodnim tegovima, girja, mašina za utege ili čak elastičnih traka.
Studije pokazuju da trening otpora ima i zdravstvene prednosti, posebno za ljude koji imaju ili su u riziku od razvoja dijabetesa tipa 2. Može pozitivno uticati na krvni pritisak, nivo glukoze u krvi i sposobnost mišića da koriste glukozu za energiju, a pomaže u održavanju čiste telesne mase i zdravlja kostiju.
Kombinovanje kardio treninga i tegova
Sa ograničenim vremenom za vežbanje, mnogi u istoj sesiji uključuju i kardio i tegove. Takvi treninzi su višestruko korisni za zdravlje, a mogu smanjiti rizik od kardiovaskularnih i metaboličkih problema.
Benefiti koje ti treninzi nude važe za širok spektar ljudi – one koji su malo aktivni, rekreativno aktivni, za mlade ljude i starije žene i muškarce.
Istraživanja pokazuju da ne morate previše da brinete o redosledu treninga, kardio ili tegovi, fokusirajte se na ono što vam prija.
Ciljevi učinka i efekat interferencije
Možda ćete želeti da povedete računa o redosledu treninga ako ste sportista koji trenira da bi postao bolji u određenom sportu ili se pripremio za takmičenje.
Studije pokazuju da za takve vežbače istovremeni trening (kardio i trening otpora) može malo da zaustavi poboljšanje aerobnog kapaciteta. Može da ometa razvoj mišićne snage, a u manjoj meri i rast mišića. Taj fenomen se naziva „efekat interferencije“. Najviše se manifestuje kod dobro obučenih sportista koji se bave i aerobnim vežbama i vežbama otpora.
Naravno, mnogi sportovi zahtevaju kombinaciju aerobnih i mišićnih sposobnosti. Dakle, nameće se pitanje: Koji je optimalni redosled dva načina vežbanja da bi se postigli najbolji efekti?
Imajući u vidu rezultate istraživanja o istovremenim treninzima za vrhunske sportiste, ima smisla da prvo uradite vežbe otpora ili da se odlučite za onu vrstu vežbe koja je najvažnija za vaše ciljeve. Pored toga, ako je moguće, vrhunski sportisti treba da daju svom telu pauzu od najmanje tri sata između treninga otpora i aerobnih treninga.